Man's height / Man's shadow = Building's height / Building's shadow
Convert all to inches
69 / 168 = h / 600, where h is the height of the building.
h = (600)(69) / 168
divide h by 12 to convert to feet again
20.5 ft
Australian bedroom are 2.3 meters which is 7.5 feet
5 feet 11 inches/7 feet = 8 feet/x (mine)
71 inches/84 inches in shadow = 96 inches building height/x
cross multiply 84 inches in shadow X 96 inches building height = 8064
8064/71 = 113.57746478873239436619718309859
Divide 113.57746478873239436619718309859 by 12 = 9.4647887323943661971830985915493
Now, his:
His height/His shadow’s height = 8 feet building’s height / 9.46…………for building’s shadow
X/6.5 feet = 8 feet/9.46………..
X/78 inches = 96 inches/9.46…….
96 inches multiplied by 78 inches = 7488
7488/9.4647887323943661971830985915493 = 791.14285714285714285714285714288
791.14285714285714285714285714288 divided by 12 inches = 65.928571428571428571428571428573
65.928571428571428571428571428573 divided by 12 inches = 5.4940476190476190476190476190478
Tuesday, February 22, 2011
..
34) 56
Circumference of Circle O = 16p inches.
BC = 3/4 of the length of diameter AD
CE = 4 inches
r = 8 (half of diameter)
d = 16pi/pi = 16
AD = Diameter = 16
BC = 3/4 of AD so, BC is Diameter/4 = 4, since we want
3/4, then 3 X 4 = 12
so, BC is 12 inches
AD is 16 inches
CE is 4 inches
Area = 16(2) + 12(2) = 56 Square Inches.
35) $7,4699.04785 is not the correct answer.
5,583.86 is the correct answer because:
Initial Amount = $5000
Interest Rate = 3.75% = 0.0375
Interest in $s = $5000 X 0.0375 = $187.50
Total Amount after 1 year = $5000 + $187.50 = $5187.50
2nd Amount = $5187.50 X 0.0375 = $194.54125
Total Amount after 2 years = $5187.50 + $194.54125 = $5382.03125
3rd Amount = $5382.03125 X 0.0375 = $201.826171875
Total Amount after 3 years = $5382.03125 + $201.826171875 = $5583.857421875
Which really is $5583.86 if you round it up.
P1: 60/60
p2: 6/6
p3: 3/9
p4: 12/12
= 81/87
Circumference of Circle O = 16p inches.
BC = 3/4 of the length of diameter AD
CE = 4 inches
r = 8 (half of diameter)
d = 16pi/pi = 16
AD = Diameter = 16
BC = 3/4 of AD so, BC is Diameter/4 = 4, since we want
3/4, then 3 X 4 = 12
so, BC is 12 inches
AD is 16 inches
CE is 4 inches
Area = 16(2) + 12(2) = 56 Square Inches.
35) $7,4699.04785 is not the correct answer.
5,583.86 is the correct answer because:
Initial Amount = $5000
Interest Rate = 3.75% = 0.0375
Interest in $s = $5000 X 0.0375 = $187.50
Total Amount after 1 year = $5000 + $187.50 = $5187.50
2nd Amount = $5187.50 X 0.0375 = $194.54125
Total Amount after 2 years = $5187.50 + $194.54125 = $5382.03125
3rd Amount = $5382.03125 X 0.0375 = $201.826171875
Total Amount after 3 years = $5382.03125 + $201.826171875 = $5583.857421875
Which really is $5583.86 if you round it up.
P1: 60/60
p2: 6/6
p3: 3/9
p4: 12/12
= 81/87
Subscribe to:
Posts (Atom)